0
 
muzyczny projekt festiwalu

Festiwal Radio Azja, 6-9 grudnia 2018

Festiwal Radio Azja, przedsięwzięcie dedykowane niszowej muzyce z Azji, zagości w Warszawie po raz drugi. Historia wydarzenia sięga jednak czterech lat wstecz, kiedy miało ono formę koncertowego cyklu. W sumie gościliśmy już trzynastu azjatyckich wykonawców. Przedstawiamy kolejnych ośmiu.

Podczas czterech festiwalowych dni będzie można usłyszeć radykalnie różne projekty muzyczne: od kontemplacyjnych, minimalistycznych kompozycji łączących brzmienie instrumentów akustycznych i subtelnej elektroniki, przez rytualne tańce, którym towarzyszy muzyka współczesna, melancholijno-wybuchowy jazz z Korei i japońskie “domowe melodie”, aż po przetworzony zestaw nagrań terenowych i taneczny, wysokooktanowy wieczór z indyjską bhangrą. Koncerty będą miały miejsce w TR Warszawa i klubie Pogłos. Każdego dnia wystąpi dwóch artystów.

Podobnie jak w zeszłym roku, koncertom towarzyszyć będzie Akademia Radia Azja, w ramach której odbędą się  spotkania z artystami, warsztaty i prelekcje.

program Akademii Radia Azja

Bilety na poszczególne dni w cenie 60 zł dostępne są na stronie radioazja.pl,  Going.Empik Bilety oraz w salonach sieci Empik i TR Warszawa. Bilet na dany dzień upoważnia do wzięcia udziału w dwóch koncertach.

Na festiwalowych scenach wystąpią:

6 XII: Midori Hirano (Japonia)

Midori Hirano jest pianistką, kompozytorką i producentką. Od dziecka gra na fortepianie, który stał się przedmiotem jej specjalizacji na uniwersytecie muzycznym. Jej kompozycje opierają się na połączeniu brzmienia instrumentów akustycznych, z eksperymentalną mieszanką nowoczesnych, cyfrowych dźwięków i subtelnie przetworzonymi nagraniami terenowymi.

Więcej informacji
6 XII: Masayoshi Fujita & Jan Jelinek (Japonia/Niemcy)

Spotkanie japońskiego wibrafonisty z klasykiem niemieckiej elektroniki. Jelinek znany jest z minimalistycznych kompozycji, zaliczanych do nurtu microhouse czy glitch. Fujita to kompozytor i instrumentalista, który nieustannie eksperymentuje w poszukiwaniu nowego brzmienia. Ich wspólny projekt to zestawienie elektronicznych tekstur i głębokich, pełnych detali, subtelnych instrumentalnych improwizacji.

Więcej informacji
7 XII: RSVP Bhangra (Indie/UK)

Pięcioosobowa formacja łączy tradycyjną ludową muzykę pendżabską z zachodnim, rockowym sznytem, tworząc wysokoenergetyczną, taneczną mieszankę, która nikogo nie pozostawi obojętnym. Podrasowane brzmieniem klasycznego, rockowego instrumentarium dźwięki przywodzą na myśl taneczne sceny z Bollywoodzkich filmów i oczarowały już publiczność niejednego festiwalu muzycznego.

Więcej informacji
7 XII: Indian Man - Dj set (Indie/UK)

Indian Man jako DJ serwuje miejską bhangrę w zarówno nowatorskim, jak i tradycyjnym wydaniu, przydając jej garażowego i hip-hopowego brzmienia. Bhangra to rodzaj muzyki i tańca pochodzący z Pendżabu, pierwotnie wykonywany przez rolników podczas Waisakhi, pendżabskiego święta wiosny. Jej współczesna wersja to połączenie indyjskiego popu, elementów zachodniego rocka i muzyki tradycyjnej.

Więcej informacji
8 XII: Tenniscoats (Japonia)

Tenniscoats to japoński duet, który tworzą Saya i Takashi Ueno. Ich muzyka jest połączeniem folku, łagodnej psychodelii oraz sennego indie, sami artyści najchętniej określają swoje brzmienie mianem avant-popu. “Tenisówki” to jeden z najbardziej hipsterskich zespołów na japońskiej scenie undergroundowej. Ich muzyka ujmuje prostotą, bezpretensjonalnością i szczerością.

Więcej informacji
8 XII: Hyunjin Bek & Kimoki Saturnballad (Korea Pd)

Hyunjin Bek to artysta wszechstronny, aktywny w dziedzinie sztuk wizualnych, filmu, teatru, poezji i muzyki. Jego pierwszy projekt muzyczny - Uhuhboo, uważany za najbardziej ekscentryczną formację w Korei Południowej, gościł w Polsce w roku 2013 inicjując projekt Radio Azja. Obecnie artysta współpracuje z Kimoki Saturnballad, a jego zawodzący głos znajduje towarzystwo w melancholijnych dźwiękach gitary, kontrabasu i saksofonu.

Więcej informacji
9 XII: Baliphonics (Sri Lanka)

Zespół zrodził się z fascynacji muzyką towarzyszącą lankijskim rytuałom, pogłębionej badaniami etnomuzykologicznymi. Skład grupy jest bardzo nieoczywisty: współczesnemu, awangardowemu wręcz duetowi klarnetowo-perkusyjnemu towarzyszy dwójka tancerzy i wokalistów sięgających po muzykę tradycyjną. W wyniku zetknięcia dwóch odległych sobie muzycznych światów powstały zaskakujące współbrzmienia i intrygujące dysonanse, które zabierają słuchaczy w nadzwyczajną, dźwiękową podróż.

Więcej informacji
9 XII: Kink Gong (Francja)

Projekt Laurenta Jeanneau, który od ponad 18 lat podróżuje po Azji Południowo-Wschodniej dokumentując zanikające tradycje muzyczne mniejszości etnicznych. Nagrania terenowe stanowią dla niego punkt wyjścia do własnych elektronicznych eksperymentów. Jego kompozycje to swoiste kolaże, w których tradycje z różnych zakątków Azji przepuszczone przez pryzmat wrażliwości artysty i jego subiektywne doświadczenia, splatają się w nową, współczesną wypowiedź.

Więcej informacji

 

 

Partnerzy: TR Warszawa, Pogłos
Patronat medialny: Dwójka - Program 2 Polskiego Radia, Co Jest Grane 24, Empik Bilety, Glissando, NN6T, Going.,nowamuzyka.pl, Progrefonik, POKA POKA, AMS, Fiszki Polityki.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

kontakt: info@radioazja.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu