0
 
muzyczny projekt festiwalu

Radio Azja

Radio Azja to wydarzenie muzyczne prezentujące nową scenę z Azji Południowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Projekt zadebiutował jesienią 2013 koncertem awangardowej koreańskiej grupy UHUHBOO PROJECT. W kolejnym roku zaprezentowaliśmy trzech wyjątkowych azjatyckich twórców: Be-Being (Korea Pd), Hiromichi Sakamoto (Japonia) oraz DaWangGang (Chiny). Edycja 2015/2016 to wyśmienite koncerty Nguyena Le i Ngo Hong Quanga (Wietnam), Maltese Rock (Japonia), Jeong Cha-sika (Korea Płd), Rasmee Wayrany (Tajlandia) i Midori Takady (Japonia).  W roku 2017 Radio Azja zadebiutowało jako festiwal, podczas którego wystąpili: Taro Yasuno (Japonia), Senyawa (Indonezja), Kande (Indonezja), Mouth & Hand Studio (Korea Płd.) oraz Shapla Salique z zespołem (Bangladesz). Kolejna edycja wydarzenia odbędzie się od 6 do 9 grudnia 2018. Przed nami aż osiem niebywałych koncertów z udziałem artystów z Japonii, Korei Południowej, Indii i Sri Lanki.

PROGRAM RADIO AZJA 2018

 

 W cyklu Radio Azja ukazujemy to, co naszym zdaniem we współczesnej muzyce azjatyckiej najciekawsze. Stawiamy na prezentacje mało znanych artystycznych zjawisk, niewypranych jeszcze z kulturowej tożsamości. Nie unikamy zatem elementów charakterystycznych dla muzyki Dalekiego Wschodu, do których nie przyzwyczajone jest europejskie ucho. Rozbudowane cykle rytmiczne, improwizacja, odmienne skale, inne sposoby emisji głosu, ćwierćtony, dysonanse, odmienne środki wyrazu i sposoby ekspresji scenicznej służą poznaniu odległych kanonów piękna. Na scenie pojawiają się zarówno tradycyjne instrumenty, jak i najnowszej generacji elektronika. Współcześnie brzmiące utwory mają swoje źródła w klasycznych dalekowschodnich sztukach performatywnych, takich jak koreańskie pansori czy opera pekińska.

Program Radia Azja kształtują artyści eksperymentujący, śmiało łamiący muzyczne konwenanse, przekraczający granice gatunków. Poszukujący autentyczności outsiderzy, wykraczający zarówno poza mainstream, jak i związane z muzyką azjatycką stereotypy. Nie ograniczamy się do prezentacji konkretnych stylów w muzyce, pokazując to, co aktualnie wydaje nam się najbardziej wartościowe i intrygujące. Na falach Radia Azja usłyszeć więc można prawie wszystko: śpiewy buddyjskich mnichów i ekstatyczne zawodzenie koreańskich rockmanów, dzikie pieśni chińskich stepów i jęki płonącej wiolonczeli, arcydzieła minimalizmu i jazzowe akrobacje, synth-popowe podkłady i zbuntowany soul. Gramy muzykę niebanalną, ambitną, autorską i szczerą, a przede wszystkim powstałą z głębokiej potrzeby artystycznej wypowiedzi.   

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Organizator: Fundacja Sztuki Arteria

kontakt: info@radioazja.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu