0
 
muzyczny projekt festiwalu

Shapla Salique (Bangladesz)

21 gru 2017, TR WARSZAWA

O wydarzeniu

Charyzmatyczna artystka o niskim, głębokim głosie i niepowtarzalnym stylu. W swojej twórczości sięga po tradycyjną muzykę bengalską, którą  w sposób niezwykle wysmakowany łączy z jazzem i soulowymi wibracjami, przedstawiając nowemu pokoleniu publiczności popadający w zapomnienie lokalny folklor. Inspiruje się pieśniami Baulów, wędrownych mistyków, bożych szaleńców, wykonujących niezwykle emocjonalne utwory, wyrażające duchowe spełnienie i mistyczne doświadczenia. Podążając drogą Baulów, Shapla Salique w melodyjnej, transowej formie prezentuje miłosne pieśni, którym towarzyszy tradycyjne, bangladeskie instrumentarium (tabla, harmonium, ektara) oraz smooth-jazzowe brzmienie kontrabasu, perkusji, gitary akustycznej i saksofonu.

Tradycje ludowe i ustne od wieków kształtują  kulturę bengalską, a pieśni Baula Lalona,  XVIII wiecznego świętego, mistyka, fakira,  wpłynęły na tożsamość etniczną Bengalijczyków, będącą synkretyzmem kultur buddyjskich, hinduistycznych i islamskich, połączeniem humanizmu z korzenną obyczajowością. Jak pisał Grotowski, zafascynowany tradycją Baulów, idą oni  za wezwaniem serca, wolni jak wiatr, nieskrępowani przynależnością społeczną i religijną; wyruszają w samotną wędrówkę, śpiewając światu o miłości.  

Shapla Salique pełnymi garściami czerpie ze swojego kulturowego dziedzictwa, ratując od zapomnienia sufickie pieśni i lokalną poezję. Artystka urodziła się w Sylhet, mieście w północno-wschodnim Bangladeszu, uważanym za przystań poetów i filozofów. Pod koniec lat osiemdziesiątych przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii, aby dołączyć do swojej rodziny. Tam wychowała się wśród społeczności bengalskiej na East End w Londynie. Jej rodzina od pokoleń zajmowała się muzyką tradycyjną, Shapla miała więc od zawsze w swym najbliższym otoczeniu śpiewaków i instrumentalistów, co bez wątpienia wpłynęło na jej artystyczną karierę.

Obecnie koncertuje na całym świecie w towarzystwie międzynarodowych  muzyków. W roku 2016 ukazał się jej debiutancki album "No Boundaries".

kontakt: info@radioazja.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu