0
 
muzyczny projekt festiwalu

Kande (Indonezja)

19 gru 2017, TR WARSZAWA

O wydarzeniu

Kande to ośmioosobowa formacja, której pasja i sceniczna energia nie pozostawia nikogo obojętnym. Trzy gitary, pięć tradycyjnych bębnów oraz nieokiełznane wokale tworzą porywającą do tańca, wybuchową mieszankę indonezyjskiego folkloru, sufickiego mistycyzmu, rockowej werwy i jazzowych improwizacji.

Kande - Lagu Aceh

Kande - RAPA'i

Muzycy pochodzą z Aceh, wyjątkowego terytorium Indonezji, położonego na północnym krańcu Sumatry. Od dziesięcioleci na szczytach lokalnych list przebojów królują tam indyjskie covery oraz muzyka dangdut, będąca hybrydą indonezyjskiego popu. Zdominowały one niemal zupełnie tradycyjną muzykę Aceh, która mimo bogactwa melodii i oryginalnych instrumentów, nie znajduje obecnie swojej publiczności.

Unikatowy folklor Aceh znalazł jednak swoich amatorów, którzy tchnęli nowego ducha w lokalne tradycje muzyczne. Wokalista Rafly i jego zespół Kande połączyli XVI-wieczne wpływy sufickie z rockowym brzmieniem, a elektrycznym gitarom dali do towarzystwa rodzime instrumentarium. Na repertuar Kande składają się przede wszystkim dawne wiersze i kołysanki śpiewane w języku aceh. Zespół za punkt honoru stawia sobie używanie tego pełnego niuansów, złożonego języka, który popada w zapomnienie i dla młodego pokolenia staje się coraz trudniejszy do zrozumienia.   

Koncert Kande odbędzie się się w ramach EUROPALIA INDONESIA

 

kontakt: info@radioazja.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu