0
 
muzyczny projekt festiwalu

Senyawa (Indonezja)

18 gru 2017, Teatr Syrena

O wydarzeniu

Awangardowy duet z Jogjakarty, który wykorzystuje bogactwo tradycyjnych, rdzennie indonezyjskich dźwięków oraz własnoręcznie wykonane, "garażowe" instrumentarium. Senyawa łączy korzenne, prymitywne brzmienia z ekstatycznymi eksperymentami wokalnymi, co w rezultacie daje zupełnie nową jakość, będącą w swej istocie muzycznym minimalizmem i prawdziwie współczesną muzyką indonezyjską.

Ich występy odwołują się do pierwotnych obrzędów indonezyjskich i podobnie jak szamański rytuał, oscylują wokół transu, niekontrolowanej dzikości, wybuchu emocji i nieokiełznanego szaleństwa.

W skład zespołu wchodzą Rully Shabara,  odważnie eksploatujący pełne spektrum technik wokalnych, oraz Wukira Suryadi, konstruktor unikatowych instrumentów. Jednym z nich jest bambusowa włócznia - gruby pęd bambusa, na który naciągnięte zostały biegnące wzdłuż stalowych strun pasma zwierzęcej skóry. Tak wzmocniony mechanizm łączy brzmienie tradycyjnych instrumentów indonezyjskich ze zniekształconym dźwiękiem gitary. Jego dynamiczna akustyka pozwala wydobyć zarówno rytmiczną perkusyjność, jak i melodyjność instrumentu smyczkowego.

Zapraszamy także na warsztaty z ekspresji wokalnej z artystami w ramach AKADEMII RADIA AZJA.

Duet występował na licznych prestiżowych festiwalach, m. in. MONA FOMA w Tasmanii, Cryptic w Glasgow, Resonate w Belgradzie, CTM Festival w Berlinie, Copenhagen Jazz Festival, UNSOUND w Krakowie, czy Clandestino w Norwegii. Artyści współpracowali z wieloma wybitnymi muzykami takimi jak: Yoshida Tatsuya, Otomo Yoshide, Lucas Abela, KK Null, Keiji Haino, Rabih Beiani, Greg Fox, Arrington De Dionyso, Melt Banana, Jon Sass, Damo Suzuki, Jerome Cooper, Justin Vernon, Oren Ambarchi, David Shea, Trevor Dunn and Kazu Ushihashi. W 2012 podjęli także kolaborację z francuskim filmowcem Vincentem Moonem, której efektem jest krótki film "Calling the New Gods".

Na dyskografię Senyawy składa się dwanaście albumów. Trzynasty, będący zapisem sesji w brooklyńskim studio Pionieer Works, ukaże się jeszcze w roku 2017.

kontakt: info@radioazja.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu