0
 
muzyczny projekt festiwalu

Taro Yasuno, The Quartet of the Living Dead (Japonia)

17 gru 2017, Mózg Powszechny

O wydarzeniu

Budowniczy muzyki, twórca projektu "zombie music". Swoje współczesne, minimalistyczne kompozycje przekazuje za pośrednictwem własnoręcznie skonstruowanej instalacji, wydobywając brzmienie z instrumentów dętych za pomocą syntetycznych palców, kompresorów powietrza i sterowania komputerowego. Taro Yasuno, zafascynowany historią doktora Frankensteina, podejmuje próbę "ożywienia" instrumentu, minimalizując udział muzyka-wykonawcy w procesie twórczym. W efekcie otrzymujemy bezkompromisowo brzmiące utwory, składające się z zapętlonych, nakładających się na siebie motywów, których żadna istota ludzka nie byłaby w stanie wykonać.

Taro Yasuno - Black Magic

Taro Yasuno - The End Never Ends

Taro Yasuno - Rhapsody for the Four Horsemen

Żyjemy w czasach automatyzacji, maszyny przejmują coraz więcej prac wykonywanych wcześniej przez człowieka. Taro Yasuno udowadnia, że również muzyka może się obejść bez istot ludzkich. Będzie to jednak zupełnie inny rodzaj sztuki, z jednej strony wirtuozerski, technicznie doskonały, bez ograniczeń wynikających z określonych możliwości ludzkiego ciała, z drugiej zaś pozbawiony emocji, bezmyślny i bezsilny. Ambicją artysty nie jest udawanie, że jego maszyny są żywymi muzykami, wręcz przeciwnie, eksponuje ich martwotę, tak jak martwe są zombie, ruszające się kreatury, które żywią się ludzką krwią, a w tym przypadku umysłem swojego twórcy.

Taro Yasuno to wizjoner, balansujący pomiędzy światem żywych a ożywianą materią. Jego pionierskie instalacje goszczą zarówno w galeriach sztuki współczesnej, jak i na salach koncertowych. Wydał dwie płyty: "Taro Yasuno’s zombie music, The duet of the living dead" oraz "Taro Yasuno’s zombie music, The quartet of the living dead". W Warszawie artysta wystąpi wraz ze swoim zombie kwartetem.

kontakt: info@radioazja.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu