0
 
muzyczny projekt festiwalu

Akademia Radia Azja

O wydarzeniu

Warsztaty muzyczne oraz audiowizualne wykłady nawiązujące do koncertów festiwalu Radio Azja. Solidny zastrzyk teorii i praktyki podany w przystępnej i angażującej formie. Miejscem spotkań jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Laboratorium w Warszawie. 

wykłady

Japońskie ekstrema muzyczne w pigułce

17 gru, 16:00

Audiowizualny przegląd skrajnych zjawisk muzycznych z Japonii: od ekstremalnego metalu z udziałem nastoletnich dziewcząt, przez awangardowe wariactwo, zmutowany rock, dekonstrukcyjne kowery anglosaskich klasyków, aż po bastard jazz oraz piłowanie wiolonczeli w wykonaniu (goszczącego niegdyś na festiwalu Radio Azja) mistrza muzycznego performansu. Przy okazji sprawdzimy, czy prezentowane ekstrema mówią nam coś o japońskiej kulturze i społeczeństwie, czy też są zjawiskami zupełnie osobnymi – lub nie występują wyłącznie w Japonii.

Prowadzący:

  • Mariusz Herma – dziennikarz Tygodnika „Polityka” i założyciel serwisu Beehype zrzeszającego około 100 dziennikarzy muzycznych z całego świata; pisuje i opowiada o kulturze japońskiej
  • Artur Szarecki – badacz kultury współczesnej współpracujący z Uniwersytetem Warszawskim, od kilkunastu lat publikuje teksty o muzyce w różnych mediach cyfrowych; pasjonat kultury japońskiej

Wstęp wolny

 

Indonezyjski mixtape

17 gru, 17:30

Ponad 17 tysięcy wysp, ćwierć miliarda mieszkańców, ok. 300 grup etnicznych i kilkaset różnych języków – tak w liczbach można podsumować Indonezję. A jak ta etniczna i kulturowa różnorodność przekłada się na muzykę? Posłuchamy gamelanu w różnych wydaniach, dangdutu i indonezyjskiego rock and rolla lat 60., zespołu, który zabrał Chopina na Bali, a oprócz tego kilku zaskakujących fuzji (jak teatr cieni wayang kulit przeszczepiony na grunt hip-hopu). Nie zabraknie muzyki z położonej na zachodzie Sumatry i otoczonej morzem koralowym Papui, oraz wszystkiego, co pomiędzy. Złoży się to na różnorodny, pełen niespodzianek indonezyjski mixtape.

Prowadzący:

  • Krzysztof Dziuba – redaktor Programu 2 Polskiego Radia. Prowadzi m.in. „Nokturn” i „Wieczór płytowy”. Obok szeroko pojętej muzyki klasycznej prezentuje nowe zjawiska muzyczne krajów Azji, a także azjatyckie perełki/odkrycia prosto ze starych kaset i płyt winylowych. Podróż, która nie skutkuje przywiezieniem do Polski stosu czarnych płyt to dla niego podróż stracona. Studiował muzykologię (w Warszawie) oraz etnomuzykologię (w Indonezji). Członek Warszawskiej Grupy Gamelanowej.

Wstęp wolny
 

Mouth & Hand Studio

Warsztaty

Koreańska opera pansori z Mouth & Hand Studio (Korea Pd)

18 gru, 16:30 - 19:00

Pansori to tradycyjna koreańska opera, w wykonanie której zaangażowany jest jedynie  wokalista oraz akompaniujący mu bębniarz. Wokalista odgrywa wszystkie role w sztuce, dostosowując swój głos do aktualnej roli, którą z zaangażowaniem odtwarza nie szczędząc żywiołowych okrzyków, odgłosów dźwiękonaśladowczych i wyrazistych gestów. Bębniarz podąża za śpiewakiem, budując dramaturgię spektaklu poprzez zmiany tempa, rytmu oraz motywujące zawołania. Zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej, pansori daje artystom przestrzeń do improwizacji. Tradycyjny spektakl koreańskiej opery może trwać nawet do ośmiu godzin. Nie zdarzają się dwa takie same wykonania.

Uczestnicy warsztatów poznają podstawowe schematy rytmiczne, używane w pansori,  najważniejsze skale muzyczne oraz podstawy BALIM (sztuka wykonywania gestów z rozkładanym wachlarzem – jedynym rekwizytem używanym w pansori). Część programu stanowić też będzie nauka Minyo – ludowych piosenek koreańskich.

Warsztaty poprowadzą muzycy z zespołu Mouth & Hand Studio:

  • Hyangha Lee – bębniarz,
  • Seunghee Lee – wokalistka pansori
  • Hongshik Kim – bębniarz,
  • Seungtae Shin – bębniarz, śpiewak Minyo

Wstęp wolny 
Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy pod adresem: warsztaty@radioazja.pl. W temacie wiadomości prosimy podać swoje imię i nazwisko oraz tytuł warsztatów.

Senyawa (Indonezja)

IMPROWIZACJA I EKSPRESJA W CHÓRZE - SENYAWA

19 GRU,  GODZ. 13:00-18:30

Jak odważyć się na samodzielny występ wokalny lub instrumentalny na tle chóru lub orkiestry? Jak zapomnieć o strachu i dać się ponieść emocjom na scenie? Jak podążać za śpiewem i muzyką, przełamać własne zahamowania i wyzwolić ekspresję? Jak otworzyć się na swój dźwięk i odnaleźć współbrzmienie z innymi?   

Senyawa, awangardowy duet z Yogyakarty, poprowadzi warsztat dla wszystkich, którzy chcieliby odnaleźć w śpiewie pierwotną siłę i otworzyć się na nowe wyzwania i muzyczne eksperymenty. W trakcie pięciogodzinnego spotkania uczestnicy zajęć poznają stosowane przez Rullego Shabarę niekonwencjonalne techniki wokalne oraz improwizacyjne, a także odkryją energię, jaką daje wspólne śpiewanie i tworzenie kompozycji. W wyniku pracy warsztatowej powstanie wyjątkowy chór, który finalnie wykona bazujący na tradycyjnej muzyce indonezyjskiej utwór z elementami improwizacji.

Warsztaty przeznaczone są dla profesjonalistów i amatorów, zapraszamy również osoby z instrumentami muzycznymi.

Warsztaty poprowadzą:

  • Rully Shabara – wokalista (Senyawa)
  • Wukir Suryadi – instrumentalista, budowniczy instrumentów (Senyawa)

Wstęp wolny
Obowiązują zapisy pod adresem: warsztaty@radioazja.pl. W temacie wiadomości prosimy podać swoje imię i nazwisko oraz tytuł warsztatów.

 

WYSTAWA GOTONG ROYONG. RECZY, KTÓRE ROBIMY RAZEM - OPROWADZANIE KURATORSKIE Z MARIANNĄ DOBKOWSKĄ

19 GRUDNIA, G. 17:30

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Jazdów 2

Tytułowy termin "gotong royong" w języku indonezyjskim oznacza wspólną sprawę. Jest to metoda pracy szeroko stosowana w Indonezji, którą można opisowo przetłumaczyć jako „rzeczy, które robimy razem, ucząc się ich nawzajem we wspólnym działaniu”. Tytuł ekspozycji jest hołdem dla praktyk nieformalnej edukacji artystycznej oraz społecznej samoorganizacji, charakterystycznych dla tamtejszej kultury, ale znanych pod różnymi nazwami w wielu miejscach świata. W trakcie oprowadzania wyeksponowane zostaną aspekty wystawy powiązane z działaniami muzycznymi.

Wstęp wolny, hasło: Radio Azja

kontakt: info@radioazja.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu