0
 
muzyczny projekt festiwalu

Be-being

Korea Południowa
20 paź 2014, TR WARSZAWA

O wydarzeniu

Be-Being (Korea Południowa)
Li & Sa - Projekt Muzyki Buddyjskiej

20 października 2014, godz. 20:00
TR Warszawa

Li & Sa to inspirowane buddyjską filozofią widowisko, będące połączeniem koreańskiej muzyki tradycyjnej, buddyjskiego tańca i mantr z kanonami sztuki współczesnej. Muzyka grana na żywo przeplata się z elektroniką, a dźwiękom towarzyszą wszechobecne, absorbujące wizualizacje.

Be-Being - Shikdangjakbeop

Projekt został stworzony przez kolektyw Be-being, w skład którego wchodzą najznamienitsi koreańscy muzycy, wykonujący muzykę tradycyjną i współczesną: Jang Young-gyu - kompozytor (znany już polskiej publiczności jako basista UhUhBoo Project) oraz wirtuozi tradycyjnych instrumentów koreańskich: Park Soon-a, Na Won-il, Chun Ji-yoon, Shin Won-young, a także Lee Seung-hee - mistrzyni koreańskiej opery pansori.

Współtwórcą projektu jest Jeong Gak, młody mnich buddyjski, będący jednym z wykonawców. Spektakl jest odbiciem współczesnej wrażliwości, kształtowanej przez świadomość dawnych form sztuki oraz ich rezonans w teraźniejszości. Jest więc próbą zrozumienia buddyjskiej filozofii uosabianej przez sztukę, a także reinterpretacją tradycyjnej buddyjskiej muzyki i tańca z perspektywy sztuki współczesnej.

Tytuł Li & Sa odnosi się do pojęć Do-li (rozum) oraz Sa-sang (zjawisko), będących dwoma różnymi, a zarazem uzupełniającymi się, aspektami filozofii buddyjskiej. Li reprezentuje intelektualną ścieżkę do osiągnięcia świadomości, Sa to pełna umiłowania droga prowadząca do współodczuwania. Dualizm ten jest obecny we wszystkich buddyjskich rytuałach i praktykach muzycznych.

Proces tworzenia muzyki przez Be-being wyjaśnia część magii zawartej w przedstawieniu. Artyści wybierają motyw wywodzący się z muzyki tradycyjnej i przekształcają go w rozbudowane sekwencje muzyczne, śpiew, rytm i obraz – rodzaj sztuki totalnej, nową interdyscyplinarną formę, bazującą na tradycyjnej muzyce koreańskiej i sztukach wizualnych.

Zespół Be-being napisał muzykę do wielu koreańskich filmów. Znany jest ze współpracy m.in. z Park Chan-wookiem. Jego film "Słodko, gorzko, Seul" (Bitter, Sweet, Seoul; Korea Płd, 2014), wyreżyserowany wspólnie bratem Park Chan-kyongiem, to wyjątkowy projekt dedykowany koreańskiej stolicy, zrealizowany wspólnie z internautami oraz właśnie z zespołem Be-being. Uroczysty pokaz filmu, z udziałem artystów, odbędzie się 19 października.

Zespół wystąpi w składzie:

  • Park Soon-a - Gayageum (cytra)
  • Na Won-il - Piri (stroikowy flet trzcinowy)
  • Shin Won-young - Janggu (bęben klepsydrowy)
  • Lee Seung-hee - Pansori (tradycyjna koreańska sztuka wokalna)
  • Chun Ji-yoon - Haegeum (dwustrunowa fidel kolanowa)
  • Goście specjalni: mnisi Jeong Gak i Beop Soo

 

Bilety

Dostępne na piecsmakow.pl, ebilet.pl, salonach Empik oraz w kasie TR Warszawa.

  • normalny: 40 zł
  • ulgowy (dla młodzieży uczącej się do 26 roku życia oraz emerytów i rencistów): 30 zł (niedostępne na piecsmakow.pl)
  • dla posiadaczy karnetów na festiwal: 20 zł (tylko na piecsmakow.pl)
kontakt: info@radioazja.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu