0
 
muzyczny projekt festiwalu

Festiwal Radio Azja, 17 - 21 grudnia 2017

Shapla Salique

Koncerty, warsztaty, słuchowiska i azjatyckie jam-session. Przed nami trzeci sezon z Radiem Azja - przedsięwzięciem dedykowanym niszowej muzyce azjatyckiej. W tym roku wydarzenie zadebiutuje w formie pięciodniowego festiwalu, który odbędzie się w dniach 17-21 grudnia. 

Jak co roku zaprezentujemy wyjątkowych twórców, którzy nie ustają w poszukiwaniach i eksperymentach, łącząc to, co tradycyjne i lokalne z osobistą i współczesną wizją muzyczną. 

Na festiwal złoży się pięć koncertów zaproszonych z Azji artystów, całodniowe warsztaty muzyczne, słuchowiska poświęcone najciekawszym zjawiskom z pogranicza współczesnej i tradycyjnej sceny Dalekiego Wschodu, a także azjatycki dżem - improwizowany koncert, w którym wszyscy chętni będą mogli wystąpić u boku festiwalowych muzyków. 

Na scenie Radia Azja zagoszczą: 

17 XII: TARO YASUNO (JAPONIA)

Budowniczy muzyki, twórca projektu "Zombie music". Swoje współczesne, minimalistyczne kompozycje przekazuje za pośrednictwem własnoręcznie skonstruowanych instalacji, wydobywając brzmienie z instrumentów dętych za pomocą syntetycznych palców, kompresorów powietrza i sterowania komputerowego.

Więcej informacji 
18 XII: SENYAWA (INDONEZJA)

Awangardowy duet z Yogyakarty, który wykorzystuje bogactwo tradycyjnych, rdzennie indonezyjskich dźwięków oraz własnoręcznie wykonane, "garażowe" instrumentarium. Senyawa łączy korzenne, prymitywne brzmienia z ekstatycznymi eksperymentami wokalnymi, co w rezultacie daje zupełnie nową jakość, będąc w swej istocie muzycznym minimalizmem.

Więcej informacji
19 XII: KANDE (INDONEZJA)

Kande to ośmioosobowa formacja, której pasja i sceniczna energia nie pozostawia nikogo obojętnym. Trzy gitary, pięć tradycyjnych bębnów oraz nieokiełznane wokale tworzą porywającą do tańca, wybuchową mieszankę indonezyjskiego folkloru, sufickiego mistycyzmu, rockowej werwy i jazzowych improwizacji. 

Więcej informacji
20 XII: Mouth & Hand Studio (Korea Płd)

Mouth & Hand Studio to pięcioosobowy zespół z Seulu, na czele którego stoi Lee Sueng-hee, znana z projektu Be-Being, wokalistka pansori. Sztuka pansori to tradycyjnie opera jednego wokalisty. Gra on wszystkie role, opowiada historie, odgrywa dialogi, wydaje odgłosy dźwiękonaśladowcze, a przede wszystkim śpiewa pieśni. Dla Mouth and Hand Studio pansori jest punktem wyjścia do dalszych poszukiwań, zmierzających w stronę muzyki współczesnej.

Więcej informacji
21 XII: Shapla salique (bangladesz)

Artystka sięga po tradycyjną muzykę bengalską, którą w sposób niezwykle wysmakowany łączy z jazzem i soulowymi wibracjami, przedstawiając nowemu pokoleniu publiczności popadający w zapomnienie lokalny folklor. W samej twórczości, sięga po pieśni Baulów, wędrownych mistyków, bożych szaleńców, wykonujących niezwykle emocjonalne utwory, wyrażające duchowe spełnienie i mistyczne doświadczenia. 

więcej informacji

 

Akademia Radia Azja

Warsztaty muzyczne oraz audiowizualne wykłady nawiązujące do koncertów festiwalu Radio Azja. Solidny zastrzyk teorii i praktyki podany w przystępnej i angażującej formie. Wszystkie spotkania w ramach Akademii odbędą się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Laboratorium przy ul. Jazdów 2 w Warszawie. 

Więcej informacji

Azjatycki Jam, 17 XII, wstęp wolny

 

Koncerty odbędą się w TR Warszawa, Mózgu Powszechnym oraz Teatrze Syrena.

 
Partnerzy: Europalia Indonesia, Arts Council Korea, TR Warszawa, Teatr Syrena, Mózg Powszechny, Ruch Muzyczny, U-jazdowski

Patronat medialny: CoJestGrane24, Aktivist, Glissando, Etnosystem, PokaPoka, Uwolnij Muzykę!, Dwójka - Polskie Radio, Going.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

kontakt: info@radioazja.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu