0
 
muzyczny projekt festiwalu

Midori Takada (Japonia)

20 gru 2016, TR WARSZAWA

O wydarzeniu

Midori Takada jest znaną w kręgach japońskiej awangardy kompozytorką, perkusistką i artystką teatralną. To autorka dwóch solowych albumów: "Through the looking glass" i "Tree of Life" oraz muzyki do spektakli teatralnych Tadashi Suzukiego. Jej hipnotyzujące, minimalistyczne utwory bazują na koncepcie spójności dźwięku i ludzkiego ciała. Koncertuje solo na marimbie i innych instrumentach perkusyjnych.

Artystka debiutowała na scenie Filharmonii Berlińskiej występując z Berlińską Orkiestrą Symfoniczną RIAS, zaraz po ukończeniu Tokyo University Of The Arts w 1974 r. Swoją karierę kontynuowała grając solowe koncerty w Japonii oraz poza jej granicami.

W latach 80. zaczęła zgłębiać tradycyjną muzykę Azji i Afryki. Swoim fascynacjom dała upust współpracując z Kakrabą Lobi z Ghany, Lamine Konte z Senegalu, zespołem Farafina z Burkina Faso, a także z muzykami koreańskimi: grającym na cytrze Chi Seong-ja, flecistą Won-il czy saksofonistą Kang Tae-hwanem. Koncertowała również z free-jazzowym zespołem Ton-Klami, a także stała na czele nowatorskiego, perkusyjnego projektu Mkwaju Ensemble.

W ciągu ostatnich 20 lat Midori Takadę częściej można spotkać na scenach teatralnych niż w salach koncertowych - artystka komponuje i wykonuje na żywo muzykę do przedstawień. Współpracuje m.in. z Tadashim Suzuki i jego Suzuki Company of Toga przy spektaklach "Elektra" oraz "Król Lear".

Kompozycje Takady mają niezwykłą siłę oddziaływania na wyobraźnię. Wymagające skupienia, minimalistyczne utwory są pełne bezkresu i przywodzą na myśl księżycowy rejs, spadające gwiazdy, podróż w głąb oceanu, czy spacer po rajskim ogrodzie. Początkowo proste, transowe melodie zapętlają się, rozszczepiają, podczas gdy ich rytm łamie się i zagęszcza, powoli wciągając słuchacza w inną rzeczywistość.

Każdy występ artystki jest niepowtarzalny i przygotowany specjalnie na konkretną okazję. Grudniowy koncert w TR Warszawa będzie zatem unikatowym i jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem.

Crossing (Midori Takada)

kontakt: info@radioazja.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu